برای بسیاری از زنان، موهایشان مایه افتخار و شادی آنها می باشد. مهم نیست که نوع موهایتان صاف و یا فر می باشد، موهای تمام زنان در نوع خود متفاوت و زیبا هستند. اما همان طور که می دانید برای حالت دادن به انواع مو با یک سری محدودیت ها روبه رو می شوید. برای اینکه بتوانید موهای شاداب و جذابی داشته باشید، در ابتدا باید انواع مو را شناخته و متناسب به جنس موهایتان، به حالت دادن آنها بپردازید. به طور خلاصه نحوه حالت دادن و مراقبت از مو، به نوع جنس موهایتان بستگی دارد. در ادامه مطلب از سایت آموزشگاه آرایشگری مردانه رویش هنر به انواع مو و نحوه مراقبت از آنها می پردازیم.

انواع مو و ویژگی آنها

انواع مو

وقتی صحبت از انواع مو می شود، حتما فکر می کنید که انواع مو در موهای صاف و یا فر خلاصه می شود. آنچه ممکن است متوجه نشده اید این است که در واقع دوازده نوع مو مختلف وجود دارد که هر کدام دارای خصوصیات منحصر به فرد خودشان هستند و اگر جنس مو خود را بدانید به راحتی می توانید از آنها مراقبت کنید. به طور کلی انواع مو در 4 قسمت تقسیم بندی می شوند :

  • موهای صاف
  • موهای موج دار
  • موهای مجعد (فرفری)
  • موهای خیلی فر و وزوزی

موهای صاف

موهای صاف یکی از رایج ترین انواع مو بین زنان می باشد که برای مراقبت از آنها باید به طور مداوم از نرم کننده ها استفاده کنید تا حالت صاف و مستقیم موها حفظ شود. همچنین یکی از دلایل داشتن موهای صاف این است که پوست سر شما بیش از حد چرب بوده و به همین دلیل باعث صاف شدن موهایتان می شود. اگر قصد دارید موهای صاف خود را حالت بدهید بهترین زمان بعد از شستشو سرتان می باشد زیرا میزان چربی پوست سر کاهش یافته و راحت تر می توانید به موهای صاف خود حالت بدهید. موهای صاف در اصل دارای 3 زیر مجموعه نیز می باشد که شامل :

نوع 1A : این مدل از موهای صاف ، موهایی نازک ، نرم، براق هستند.

نوع 1B : این نوع مو کمی صخیم تر از مدل قبلی است و حجم دهی و حالت دادن آن آسان تر است.

نوع 1C : این نوع از موی صاف، درشت ترین و ضخیم ترین مدل موی صاف است . با توجه به زبر بودن و مجعد بودن این مدل مو، حالت دهی به آن نیز کمی دشوار است.

موهای موج دار

اگر موهایتان حالت فر دارد اما تار موهایتان بیشتر شبیه S  می باشد بنابراین جنس موهایتان موج دار بوده. موهای موج دار یکی دیگر از انواع مو بوده که بسیار شیک و جذاب می باشد. حالت دادن به این نوع مو کمی آسان بوده و پوست سر معمولا نه خشک است و نه چرب. مانند موهای صاف، موهای موج دار نیز شامل چند زیر مجموعه می شوند :

نوع 2A : در این نوع موها  به سبک ظاهر طبیعی ساحلی یا موج دار است . تار موها معمولا نازک بوده و حالت دادن به آنها آسان می باشد. اگر چنین مویی دارید، مدل مو لایه ای برای شما عزیزان بسیار شیک و جذاب می باشد.

نوع 2B : این نوع مدل مو کمی وزتر و ضخیم تر از نوع 2A می باشد. برای حالت دادن به این نوع مدل مو باید حتما از سشوار، اتومو و یا نرم کننده استفاده کنید. به یاد داشته باشید برای حالت دادن به موهای وز و فر بهتر است به جای استفاده از حرارت از نرم کننده ها و سرم مو استفاده کنید تا چربی پوست سر نیز حفظ شود.

نوع 2C : این نوع مو ضخیم ترین نوع از مدل مو موج دار می باشد که برای حالت دادن به آن باید از سشوار و یا اتومو استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید که پوست سر خود را بیش از حد خشک نکنید. همان طور که می دانید استفاده بیش از حد از سشوار و اتومو باعث خشکی موهایتان می شود.

موهای فرفری

موهای فرفری یکی از جذاب ترین و شیک ترین انواع مو می باشد که وقتی خیس می شوند صاف شده اما با خشک کردن، دوباره به حالت فر باز می گردند. اگر چه منظم کردن موها در بعضی مواقع دشوار است اما اصلا نیازی نیست که هر روز موهایتان را بشویید زیرا موهایتان خیلی خشک تر از موهای صاف است. اگر از موهای فرفری خود خسته شده اید بهتر است یک مدل مو کوتاه فر را امتحان کنید که نیاز به مراقبت کمتری نیز دارد و می توانید ظاهر خود را چند برابر جذاب کنید. موهای فرفری نیز مانند انواع مو دیگر دارای زیر مجموعه است که شامل موارد زیر می شود :

نوع 3A : این مدل مو نازک ترین و شکننده ترین نوع موهای مجعد و فر است.

نوع 3B : موهای شما در این حالت نه خیلی ظریف و نه خیلی صخیم هستند. با یک محصول مرطوب کننده و مراقبتی از موها، می توانید استایل زیبای آن را به بهترین شکل حفظ کنید.

نوع 3C : این نوع مو دارای فر و پیچ و تاب بسیار تنگ است. برای حالت دادن به این نوع مدل مو از نرم کننده استفاده کنید.

موهای خیلی فر و وزوزی

انواع مو

این نوع مو دارای فرهای بسیار محکم و بافت نسبتا درشت است. موهای وزوزی تنها نوع مویی می باشد که روش نگهداری از آنها سخت و وقتگیر بوده و بیشتر خانم ها ترجیح می دهند موهای خود را کوتاه نگهدارند. موهای وزوزی نیز مانند سایر انواع مو شامل چند زیر مجموعه می شود :

نوع 4A : این نوع مو، موهای نازک و سفتی هستند و به خاطر سفت و محکم بودن ممکن است ضخیم به نظر برسند.

نوع 4B : این نوع مو، بیشتر حالت فر Z دارند تا S  و این نوع موها نرم هستند و در عین حال ضخیم تر از مدل A4 هستند.

نوع 4C : این نوع موها، فرهای ریز و حالت Z  دارند و موها کاملا یکدست فر هستند.

روش مراقبت از انواع مو

وقتی نوبت به مراقبت از مو می رسد باید عوامل مختلفی را باید در نظر گرفت. اکنون که جنس موهایتان را پیدا کرده اید می توانید راحت تر از موهایتان مراقبت کنید.  اصلی ترین محصولات مراقبت از مو شامپو و نرم کننده می باشد که شاید به نظر شما ساده برسد. اما شامپو و نرم کننده فراوانی در بازار موجود بوده و کدام یک برای شما مناسب است ؟ دقت داشته باشید که یک شامپو و نرم کننده ممکن است برای موهای صاف مناسب باشد اما برای موهای فرفری خوب عمل نکند. بنابراین باید شامپو و نرم کننده متناسب با جنس موهایتان تهیه و استفاده کنید. در ادامه روش های مراقبت از هر 4 نوع مو را مورد بررسی قرار می دهیم.

روش مراقبت از موهای صاف

انواع مو

همان طور که گفته شد موهای صاف یکی از انواع مو می باشد که درخشش طبیعی آن بیش از حد بوده و سریعا چرب و کثیف می شوند. بنابراین شاید این موضوع شما را اذیت کند و بخواهید هر روز موهایتان را با شامپو بشویید که این روش غلطی می باشد. دلیل اصلی درخشش و طراوات موها چربی پوست سر بوده و با شستن بیش از حد باعث می شود تا پوست سرتان خشک و شکننده شود. بنابراین بهترین روش برای تمیز نگهداشتن موهای صاف این است که از شامپوهای خشک استفاده کنید. برای شستشو موهای چرب و صاف توصیه می کنیم هفته ای 3 بار آنها را با شامپو و نرم کننده خوب بشویید. اگر برای حالت دادن به موهای صاف خود بیش از حد از سشوار و اتومو استفاده می کنید بهتر است برای جلوگیری از خشک شدن پوست سرتان، از روغن هایی مانند نارگیل و آرگان استفاده کنید تا طراوت پوست سر شما حفظ شود. در نهایت هیچگاه برای شانه زدن موهایتان از شانه های پلاستیکی استفاده نکنید. زیرا باعث ایجاد موخوره می شود. بهترین شانه، شانه چوبی با دندانه های پهن می باشد.

روش مراقبت از موهای موج دار

انواع مو

مشکل اصلی موهای موج دار این است که تمایل شدیدی به وز شدن دارند. کلید مراقبت از موهای موج دار، کنترل موخوره است. برای این که دچار موخوره نشوید باید مداوم از نرم کننده و روغن هایی مانند آرگان و نارگیل در ساقه های مو استفاده کنید. برای خشک کردن موهای فر و موج دار بعد از حمام این است که هیچگاه حوله را بر روی سرتان نکشید و اجازه دهید موها به طور طبیعی خشک شوند. همان طور که گفته شد موج دار بودن موها به دلیل خشکی سر می باشد. بنابراین از سشوار و اتومو با درجه حرارت بالا استفاده نکنید. در نهایت اگر وقت آن را ندارید تا به موهای موج دار خود برسید، بهتر است مدل موهای کوتاه را امتحان کنید. زیرا در این موارد احتمال ایجاد موخوره به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند.

روش مراقبت از موهای فرفری

انواع مو

هیچ کس موخوره را دوست ندارد اما متاسفانه کسانی که موهای فرفری دارند این یک نبرد دائمی می باشد. درصد ایجاد موخوره موهای فر نسبت به موهای موج دار چند برابر بوده و موهای فرفری یکی از انواع مو بوده که سریعا درچار موخوره می شود. بهترین دوست شما در این نبرد، شامپو و نرم کننده متناسب برای موهای فرفری خواهد بود. همچنین استفاده از روغن نارگیل و آرگان بعد از حمام را فراموش نکنید. برای داشتن ظاهری جذاب می توانید مدل موهای کوتاه لایه ای را امتحان کنید که هم روش مراقبت از آنها آسان تر می شود و هم ظاهر شما را چند برابر جذاب تر می کند. بنابراین داشتن موهای فرفری علاوه بر داشتن جذابیت دارای دردسر هایی نیز می باشد. در نهایت استفاده از سشوار و اتومو را به طور کلی فراموش کنید.

روش مراقبت از موهای خیلی فر و وزوزی

انواع مو

موهای وزوزی یکی از انواع مو می باشد که نگهداری و روش مراقبت از آنها به مراتب وقت گیر و دشوار می باشد. کلید مراقبت از این نوع مو فقط و فقط رطوبت می باشد. نرم کننده، روغن های طبیعی، سرم مو همگی بهترین گزینه برای مرطوب نگهداشتن موهای خیلی فر می باشد. بعد از حمام توصیه می کنیم اجازه دهید تا موهایتان به طور طبیعی خشک شوند اینگونه راحت تر می توانید به آنها حالت نیز بدهید. همانند موهای فرفری استفاده از اتومو و سشوار را به طور کلی فراموش کنید. در نهایت برای شانه زدن موهای خود حتما از شانه چوبی با دندانه پهن استفاده کنید.

جمع بندی

همان طور که مطالعه کردید انواع مو مخلتفی وجود دارد و باید متناسب با جنس و نوع موهایتان، از آنها مراقبت کنید. با رعایت چند نکته پیش پا افتاده می توانید به راحتی از موهای خود در برابر موخوره و خشکی بیش از حد محافظت کنید. به طور کلی سعی کنید دفعات استفاده از سشوار، اتومو و رنگ مو را کاهش دهید تا رطوبت پوست سر حفظ شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *