پاسخ به این سوال که چگونه می توان به عنوان یک آرایشگر مردانه و زنانه درآمد بیشتری کسب کرد، آنقدر ساده و واضح نمی باشد. در اصل درآمد یک آرایشگر به فاکتور های زیادی از جمله، میزان مهارت و تجربه، موقعیت مکانی آرایشگاه، روابط اجتماعی، تبلیغات، فعالیت در شبکه های اجتماعی، مدیریت زمان و ساعت کاری، نحوه برخورد با مشتریان و عوامل متعدد دیگری بستگی دارد. جالب است بدانید امروزه با افزایش آرایشگاه ها دیگر مهارت، تجربه و ارائه خدمات فوق العاده دیگر به تنهایی برای افزایش درآمد آرایشگاه موثر نمی باشد زیرا در چند دهه ی اخیر آرایشگاه های زیادی خدمات باکیفیتی را به مشتریان خود ارائه می دهند از این رو برای اینکه بتوانید کسب و کار خود را از دیگران متمایز کنید علاوه بر داشتن مهارت و تجربه باید نکات دیگری همچون بازاریابی و رقیب شناسی را جدی بگیرید. امروزه عصر، عصر رقابت می باشد. توجه داشته باشید که هیچ شغلی اشباح نشده است و قطعا شغل آرایشگری هیچ وقت منسوخ و اشباح نمی شود. در حقیقت این صفات و مهارت های شماست که کسب و کار خود را نسبت به دیگران برتر می کند. در ادامه مطلب از سایت آموزشگاه آرایشگری مردانه رویش هنر به نکات مهم افزایش درآمد آرایشگاه می پردازیم.

12 راز کاربردی برای افزایش درآمد آرایشگاه

درآمد آرایشگران و مدیران آرایشگاه چه میزان است ؟

افزایش درآمد آرایشگاه

قبل از اینکه به نحوه افزایش درآمد آرایشگاه بپردازیم بهتر است به این موضوع توجه داشته باشید که  همیشه جای پیشرفت وجود دارد. گاهی اوقات مدیران سالن زیبایی شاهد کاهش تعداد مراجعین و در آمد خود هستند ولی با امید به این که همه چیز به روال سابق برمی گردد، هیچ کاری انجام نمی دهند. این استراتژی کاملا غلط بوده و به خصوص برای کسانی که با کسادی بازار دست و پنجه نرم می کنند، یک اشتباه محض است.  با این طرز فکر که همه چیز به روال سابق بر می گردد، نمی توانید کسب و کار خود را گسترده کنید. اگر از میزان درآمد خود راضی نیستید باید همین حالا دست به کار شوید و حداقل تمام تلاش خود را بکنید. درآمد آرایشگاه ها به شهر و موقعیت شان تاثیر مستقیم دارد.

به عنوان مثال یک آرایشگاه کوچک در مناطق مرکز شهر تهران قطعا درآمد بیشتری از یک آرایشگاه بزرگ در پایین شهر دارد. به عبارتی دیگر طبق آمار منتشر شده از سوی اداره کار آمریکا در سال 2022 درآمد یک آرایشگاه نوپا که به تازگی در شهر نیویورک تاسیس شده است در طول یک سال 120000 دلار می باشد در حالی که درآمد یک آرایشگاه بزرگ با سال ها فعالیت و تجربه در ایالات های کم جمعیت در طول یک سال 100000 دلار می باشد.

بنابراین اولین فاکتوری که به طور مستقیم برای افزایش درآمد آرایشگاه تاثیر دارد، موقعیت مکانی آرایشگاه می باشد. به عنوان مثالی دیگر در شهر تهران اگر یک آرایشگاه در خیابان های مرکز شهر که تردد بیشتر است، تاسیس شود ماهی 10 میلیون تومان درآمد دارد در حالی که اگر یک آرایشگاه در کوچه به دور از تردد جمعیت تاسیس شود شاید در طول یک ماه 5 میلیون تومان نیز درآمد نداشته باشد، البته توجه داشته باشید که بازاریابی و تبلیغات نقش بزرگی را ایفا می کنند.

اما صرفا اگر بخواهیم فقط موقعیت مکانی آرایشگاه را در نظر بگیریم، آرایشگاه های مردانه و زنانه ای که در مکان های شلوغ تاسیس شوند قطعا با اندکی تبلیغات و فعالیت در شبکه های اجتماعی می تواند درآمد خود را افزایش دهد اما آن آرایشگاهی که در یک کوچه بدون تردد تاسیس شده است برای دیده شدن، باید علاوه بر تبلیغات زیاد، به طور بی وقفه در شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام فعالیت داشته باشد.

روش های موثر افزایش درآمد آرایشگاه

موقعیت مکانی آرایشگاه خود را حتما در گوگل مپ ثبت کنید

اکنون که با اهمیت موقعیت مکانی آرایشگاه آشنا شده اید وقت آن رسیده است تا موقعیت مکانی آرایشگاه خود را در نرم افزار های مسیریاب از جمله مهم ترین آنها گوگل مپ ثبت کنید. همان طور که می دانید روزانه افراد زیادی برای جابه جا شدن از گوگل مپ و مسیریاب های مختلفی استفاده می کنند. با ثبت کردن آرایشگاه خود در گوگل مپ علاوه بر اینکه مشتریان شما به راحتی می توانند آرایشگاه را پیدا کنند، می توانید از مشتریان خود بخواهید تا تمام نظرات و انتقادات خود را در گوگل مپ با سایر مشتریان به اشتراک بگذارند. این روش یکی از راه های افزایش درآمد آرایشگاه به شمار می رود. بازاریابی آرایشگاه به معنای اعتماد داشتن و ایجاد روابط پایدار با مشتریان خود است، بنابراین همیشه به نظراتی که مشتریان ارسال می کنند، پاسخ دهید. با این کار مشتریان متوجه می شوند که شما برای نظرات آنها ارزش قائل هستید. حتی سعی کنید به نظرات منفی نیز پاسخ بدهید.

تشویق مشتریان به خدمات و خرید محصولات آرایشگری

افزایش درآمد آرایشگاه

یکی از راه های افزایش درآمد آرایشگاه این است که مشتریان خود را تشویق کنید تا محصولات باکیفیت شما را خریداری کنند یا از خدمات ویژه شما لذت ببرند. برای اینکار باید فردی خوش برخورد با روابط اجتماعی بالا باشید. توجه داشته باشید که مشتریانی که برای اولین بار به شما مراجعه می کنند، از مهارت و تجربه شما بی اطلاع هستند و  بهتر است آنها را به چیزی تشویق نکنید و طبق خواسته مشتری به وی مشاوره و خدمات ارائه بدهید. زیرا ممکن است در برخورد اول، مشتری فکر کند که قصد دارید محصولات و یا خدمات بی کیفیت خود را به وی ارائه کنید. بنابراین مشتریانی را تشویق به خریداری محصول و یا خدمات کنید که با آنها صمیمی هستید یا مشتری پایه همیشگی آرایشگاه شما به شمار می روند.

 برای تشویق مشتریان برای خریداری محصول یا بهره بری از خدمات شما یک نکته اصلی برای آرایشگران وجود دارد و آن این است که هرگز محصول یا خدماتی که برای مشتری شما مناسب نیست، به آنها پیشنهاد ندهید. زیرا این تصور در ذهن مشتری ایجاد می شود که شما بیشتر به کسب درآمد اهمیت می دهید تا جلب رضایت مشتری. بنابراین با مهارت و دانش خود چیزی را به مشتریان خود پیشنهاد کنید که ظاهرشان را چند برابر جذاب کند. به یاد داشته باشید هر چه مشتریان شما زیر دست هایتان زیبا تر و جذاب تر شوند به معنای افزایش اعتماد به نفس مشتری می شود و افزایش اعتماد به نفس در مشتری به معنای جلب رضایت آنهاست و شک نداشته باشید همیشه به آرایشگاه شما مراجعه می کنند.

با جلب رضایت مشتریان تبلیغات کنید

افزایش درآمد آرایشگاه

یکی دیگر از روش های افزایش درآمد آرایشگاه جلب کردن رضایت مشتریان است. به خصوص در آرایشگاه های زنانه اگر بتوانید، خدمات باکیفیت و قیمت عادلانه ارائه کنید، شک نداشته باشید که مشتریان شما، کسب و کارتان را به دوستان و آشنایان خود معرفی می کنند. شغل آرایشگری به تبلیغات در روزنامه یا تلویزیون هیچ گونه نیازی ندارد فقط با فعالیت در شبکه های اجتماعی و جلب رضایت مشتریان به هیچ گونه تبلیغات دیگری شما نیاز نخواهید داشت.

اگر مشتریان خودتان را به دیدگاه سود و درآمد نبینید، قطعا در این رشته موفق خواهید شد. در اصل مشتریانی که به آرایشگاه مراجعه می کنند این فرصت را به شما می دهند تا مهارت و دانش خود را به نمایش بگذارید، بنابراین برای مشتریان خود ارزش قائل بشوید.

پرسش از مشتری

یکی از روش هایی که می توانید با آن کاستی و عیب های آرایشگاه و نحوه ارائه دادن خدمات را پیدا کنید، پرسش از مشتری می باشد. با اینکار علاوه بر پیدا کردن کاستی های خود باعث می شود با رفع آنها افزایش درآمد آرایشگاه داشته باشید. همیشه به نظر مشتری قبل و بعد از سرویس ارائه شده، اهمیت داده و بازخورد در مورد کار خود دریافت کنید.

البته ممکن است بعضی از آرایشگران از این کار استقبال نکنند و یا برخی از مشتری ها چیزی را بگویند که می خواهید بشنوید. ولی فراموش نکنید که انتقادهایی سازنده است که می تواند فعالیت سالن زیبایی شما را بی عیب و نقص کند. برای این کار نیز کافی است از یک نظر سنجی غیر مستقیم استفاده کرده و با قرار دادن صندوق نظرات و پیشنهادات در آرایشگاه  خود، از احساس رضایت یا عدم رضایت مشتری های خود آگاه شوید.

رزور خدمات را آسان تر کنید

برای افزایش درآمد آرایشگاه هایی که به طور روزانه مشتریان زیادی دارند، مدیریت زمان و نوبت دهی به مشتریان بسیار حائز اهمیت می باشد. از این رو برای نوبت دهی به مشتریان خود باید راه کاری را در نظر داشته باشید. می توانید از نرم افزار های نوبت دهی یا از وبسایت آرایشگاه خودتان این کار را انجام بدهید. بدون شک اگر مشتریان زیادی به طور روزانه دارید بهتر است یک فردی را جهت نوبت دهی موثر استخدام کنید تا تقسیم کار بر روی کارکنان آرایشگاه به درستی انجام شود.

نکته مهمی برای راه اندازی یک روش رزور آنلاین این است که رابط کاربری خوبی داشته باشد تا مشتریان به راحتی بتوانند زمان مورد نیاز خود را به درستی انتخاب کنند. البته این روش برای آرایشگاه های موثر است که روزانه با حجم زیادی از مشتریان روبه هستند.

هزینه های آرایشگاه را کاهش دهید

یکی از روش افزایش درآمد آرایشگاه کاهش هزینه های بیهوده می باشد. چه لزومی دارد در آرایشگاه مردانه بیش از 6 نوع ماشین اصلاح با کارایی یکسان وجود داشته باشد. یا در آرایشگاه زنانه چندین برند مختلف پودر دکلره یا رنگ مو وجود داشته باشد. سعی کنید در مدیریت محصولات آرایشگاهی خود کمی دقت داشته باشید. در گام اول سعی کنید بهترین و باکیفیت ترین برند را شناسایی کرده و همیشه از آن نوع محصول تهیه کنید.

اینگونه علاوه بر شناخت بر روی نحوه عملکرد آن محصول دیگری نیازی به تهیه محصولات دیگر نیست که ممکن است کاملا بی کیفیت داشته باشند. به طور خلاصه از خریداری محصولات زیاد و ذخیره سازی آنها اجتناب کنید. نه تنها هزینه بلکه در زمان خود یک صرفه جویی کنید و به درستی از آن استفاده کنید.

رقبا خود را شناسایی کنید

رقیب داشتن در هر حرفه ای باعث می شود تا تلاش خود را برای متمایز شدن از دیگران بیشتر کنید و همین امر باعث می شود تا افزایش درآمد آرایشگاه را تجربه کنید. در گام اول ببینید در منطقه کاری شما چند سالن زیبایی و آرایشگاه  وجود دارد و نحوه ارائه خدمات و هزینه آنها را ارزیابی کرده و نتیجه را با نحوه ارائه خدمات و هزینه های خود مقایسه کنید. با این روش می توانید دریابید که نسبت به دیگران در حوزه آرایشگری کجا ایستاده اید.

تنوع در خدمات، درآمد بیشتر

قطعا این روش برای هیچ کسی پنهان نمی باشد. هرچه شما بتوانید خدمات بیشتری ارائه بدهید، طیف گسترده تری از مشتریان را پوشش خواهید داشت و این امر باعث افزایش درآمد آرایشگاه خواهد شد. به عنوان مثال اگر یک آرایشگاه مردانه که تمام تمرکز خود را بر روی اصلاح مو و صورت گذاشته است، خدماتی همچون رنگ کردن مو، رنگ کردن ریش، گریم و غیره ارائه بدهد، قطعا درآمد بیشتری خواهد داشت. در اصل مهارت بیشتر سود بیشتر. اگر از میزان درآمد خود ناراضی هستید، وقت آن رسیده تا در حوزه آرایشگری مباحث جدیدی را فرابگیرید. هیچوقت برای یادگرفتن مباحث جدید دیر نیست.

فعالیت در شبکه های اجتماعی را جدی بگیرید

افزایش درآمد آرایشگاه

یکی از بهترین و موثر ترین روش جذب مخاطبان بیشتر و در نهایت افزایش درآمد آرایشگاه ، فعالیت در اینستاگرام می باشد. شما می توانید با ایجاد یک حساب کاربری، نوع کسب و کار خود را با میلیون ها کاربر به اشتراک بگذارید. اینستاگرام بهترین شبکه اجتماعی برای تبلیغات بوده و کاملا رایگان می باشد با رعایت کردن نکات زیر می توانید مشتریان زیادی را به خود جذب کنید.

 • به صورت روزانه در اینستاگرام فعالیت داشته باشید.
 • پست و استوری های گرافیکی و حرفه ای طراحی کنید.
 • حساب خود را به صورت رایگان به نسخه تجاری تغییر دهید.
 • به طور مدام پست و استوری با کیفیت منتشر کنید.
 • از محتوای آموزشی در پست و استوری های خود استفاده کنید.
 • با کاربران به صورت لایو (زنده) در ارتباط باشید و به سوالات کاربران پاسخ بدهید.
 • از هشتگ های مربوط به حوزه آرایشی استفاده کنید.
 • در بهترین زمان ممکن پست و استوری منتشر کنید.
 • جنسیت، تعداد و گروه سنی کاربران خود را در نظر بگیرید.
 • مسابقات و چالش برگزار کنید و جوایزی متناسب اهدا کنید، مثلا گیفت کارت.
 • در پست هایی که قرار می دهید حتما به منطقه و موقعیت مکانی آرایشگاه خود نیز اشاره کنید.

خلاقیت به خرج دهید

افزایش درآمد آرایشگاه

یکی دیگر از راهکارهای جذب مشتری آرایشگاه ، خلاقیت است. خلاقیت چرخ محرک تمامی کسب و کارها است و شما می‌توانید از این محرک به نفع کسب و کار خود استفاده کنید. منظور از خلاقیت کپی برداری از دیگران نیست، خلاقیت باید طوری باشد که مشتری شما حداقل در آرایشگاه شما برای اولین بار این خلاقیت را دیده باشد. پس به جای کپی برداری از دیگران به فکر خلاقیت باشید. به عبارتی دیگر سعی کنید نسبت به آرایشگاه های دیگر متفاوت باشید این متفاوت بدون فقط شامل شکل ظاهری آرایشگاه نمی شود بلکه در کوتاه کردن مو و غیره خلاقیت به خرج بدهید.

برای تاسیس و راه اندازی آرایشگاه به چه مواردی دقت کنیم ؟

همان طور که در ابتدا گفته شد مکان آرایشگاه، تاثیر زیادی بر روی افزایش درآمد آرایشگاه خواهد داشت. از این رو سعی داشته باشید محلی را برای افتتاح آرایشگاه خود پیدا کنید که دسترسی آسان داشته باشد. پر ترافیک بودن و یا نبود پارکینگ در نزدیکی آرایشگاه هم باعث عدم انتخاب آرایشگاه توسط مشتریان شما می شود.مکانی را انتخاب کنید که سالن های دیگری در نزدیکی آن وجود نداشته باشد و یا این که فاصله بین آرایشگاه ها با هم زیاد باشد.در غیر این صورت اگر رعایت نکنید امکان دارد تبلیغات شما تاثیر خود را به سالن رقیب نشان بدهد و همواره در افزایش مشتری های جدید ناکام بمانید.

در انتخاب مکان آرایشگاه خود باید به سبک و متراژ آن مکان و هم چنین دکوراسیون آن نیز دقت کنید تا سالن خود را به زیبایی هرچه تمام تر بچینید ، در انتخاب وسایل و ست کردن آن و هم چنین تمیز بودن سالن خود نیز باید توجه ویژه ایی اشته باشید به دلیل آن که باید این موضوع را به خاطر بسپارید که برای مشتریان شما تمیز بودن و آراسته بودن محیط آرایشگاه بسیار مهم است ،پس به آن دقت کنید.

جمع بندی

در نهایت با توجه به نکات فوق و رعایت کردن آنها می توانید درآمد خودتان را به طور چشمگیری افزایش بدهید. به یاد داشته باشید اگر مشتریانتان کم شده است باید زود دست به کار شوید و کاستی و مشکل را هرچه زود تر شناسایی و آن را برطرف کنید.

آموزشگاه رویش هنر در کنار شما هست تا بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *