همان طور که می دانید آرایشگری فقط به کوتاه و اصلاح موها محدود نمی شود و هرچه قدر در ابتدا کار با تعداد بیشتری از فوت و فن آرایشگری آشنا و آگاه باشید می توانید مشتریان زیادی را به خود جذب کنید. بهتر است همیشه به خاطر داشته باشید که به یک روند کاری عادت نکنید و از امتحان کردن تکنیک های جدید آرایشگری ترسی نداشته باشید. بدون شک اگر روزانه تکنیک و ترفند های جدیدی را یاد بگیرید مهم ترین گام را به سوی موفقیت برداشته اید. در طول تاریخ آرایشگری تغییر و تحول زیادی را سپری کرده است به طوری که زمانی در تاریخ کشیش ها مشغول به اصلاح و کوتاه کردن موها بودند. بنابراین تنها راه موفقیت در این رشته جذاب، این است که شما به عنوان آرایشگر نیز همراه صنعت مد و فشن تغییر کنید. در ادامه مطلب از سایت آموزشگاه آرایشگری مردانه رویش هنر با 13 فوت و فن آرایشگری آشنا شوید.

تکنیک Overextending

این فوت و فن آرایشگری ، تکنیک جدیدی در عصر آرایشگری نبوده اما بیشتر آرایشگران تازه کار با آن آشنا نیستند. تکنیک Overextending یک ترفند مهم برای کاهش زمان مورد نیاز برای کوتاه کردن موهای حجیم و بلند می باشد. به عبارتی دیگر هنگامی که قصد دارید موهای مشتری خود که بسیار بلند  و حجیم است در مدت زمان کمتری، کوتاه کنید بهتر است در ابتدا با استفاده از شانه موها را از حالت طبیعی خود خارج کرده و آنها را به سمت مخالف جهت حالت طبیعی هدایت کنید. اینگونه بهتر می توانید تشخیص بدهید که در هر قسمت موها باید چه مقدار کوتاه شوند.

ترفند 0.25 اینچی

یکی از فوت و فن آرایشگری برای اصلاح و مرتب کردن موهای کوتاه و متوسط تکنیک 0.25 اینچی می باشد. همان طور که ممکن است بدانید رشد موها به طور میانگین در طول یک ماه 0.25 اینچ می باشد. این تکنیک برای مشتریانی مناسب است که قصد ندارند موهایشان بیش از حد در کناره و بالای سر کوتاه شود و صرفا قصد دارند قسمت دور گوش و بالای سر مقدار کمی کوتاه و منظم شود. استفاده از این تکنیک به آرایشگران کمک می کند تا تصور تقریبی از میزان کوتاهی مو داشته باشند. دانستن این نکات کوچک و ظریف علاوه بر اینکه باعث می شود مدل مو مرتب و منظمی خلق کنید، رضایت مشتریان را نیز جلب خواهید کرد.

ترفند ماشین اصلاح بر روی شانه (Clipper over comb)

یکی از مهم ترین فوت و فن آرایشگری که در جلسه های اول دوره آموزشی آرایشگری مردانه با آن آشنا می شوید تکنیک ماشین اصلاح بر روی شانه می باشد. این تکنیک برای دستیابی به مدل مویی مرتب و یکدست موثر است. در ابتدا با استفاده از شانه دندانه ریز، موها را به آرامی بین دندانه های شانه هدایت کرده سپس با گرفتن ماشین اصلاح در زوایه 45 درجه، موهای بین دندانه های شانه را کوتاه و مرتب کنید. این تکنیک برای داشتن کنترل و تسلط بر روی نحوه کوتاهی مو مشتری بسیار حائز اهمیت می باشد.

ترفند تکسچرینگ

یکی دیگر از فوت و فن آرایشگری برای دادن حالت، اعمال مدل مو های لایه ای جذاب و پیکسی تکنیک تکسچرینگ می باشد. ترفند تکسچرینگ برای دستیابی به مدل موها جذاب و خیره کننده نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. به طور معمولا برای تکسچر دادن به موها از قیچی های پیتاژ استفاده می شود. قیچی های پیتاژ نیز برای تکسچرینگ دو نوع کلی دارند :

فوت و فن آرایشگری

قیچی ای که یک طرف آن حالت تکسچر یا اره ای دارد.  

قیچی ای که دو طرف آن تکسچر یا اره دارد.

قیچی هایی که دو طرف آنها تکسچر و اره ای هستند ۲۵ درصد از موها را کم می کنند و بیشتر برای موهای کلاسیک استفاده می شود. این ۲۵ درصد در صورتی صدق میکند که فواصل بین دندانه با سطح مقطع قیچی برای کات یک اندازه باشد که در آن صورت میتوانیم از ۲۵ درجه استفاده کنیم. اصولا به این قیچی ها در عامیانه ۲۵ درصد نیز گفته می شود.

برای حجم گیری موهای فشن بیشتر از قیچی ۵۰ درصد که در یک طرف تیغه ی صاف مثل قیچی معمولی و یک طرف تکسچر یا اره ای است، استفاده می شود.

تکینک ایجاد بافت و تکسچر به کمک تیغ

فوت و فن آرایشگری

همان طور که می دانید تیغ و دسته تیغ یکی از ابزار مهم آرایشگری می باشد که روزانه با آن سروکار خواهید داشت. ترفند ایجاد تکسچر به کمک تیغ برای موهای بلند و صاف بسیار موثر می باشد. با این روش ساده می توانید در کوتاه ترین زمان بافت های یکدست و شیکی خلق کنید. برای اعمال این روش موهای بلند مشتری خود در قسمت بالای سر را ابتدا به پشت سر هدایت کرده سپس با دست تیغ خود شروع به خرد کردن موها کنید. توجه داشته باشید که نیرو زیادی وارد نکنید زیرا ممکن است به رشته موها آسیب وارد کنید.

تکنیک قیچی روی شانه

یکی دیگر از فوت و فن آرایشگری استفاده همزمان از قیچی بر روی شانه می باشد. همان طور که می دانید شانه یکی از ساده ترین و ضرروی ترین ابزار آرایشگری می باشد که نقش بزرگی را برای خلق کردن مدل موهای جذاب ایفا می کند. همانند تکنیک قیچی روی ماشین اصلاح و یا انگشتان، این تکنیک نیز برای لایه بندی قسمت های افقی و عمودی موها نیز استفاده می شود با این تفاوت که برای موهای کم پشت و کوتاه موثر است. به عبارتی دیگر تکنیک قیچی بر روی انگشتان معمولا برای کوتاه کردن موهای پرپشت و بلند مناسب است در حالی که تکنیک شانه بر روی قیچی برای کوتاه کردن موهای کوتاه و کم پشت تر موثر واقع شده است. نقش شانه در این تکنیک بلند کردن مو بوده تا با استفاده از قیچی بتوانید مرتب و منظم موها را یکدست کوتاه کنید. با این تکنیک قیچی بر روی شانه می توانید مدل موی یکدست و رنرم تری به دست بیاورید. گرچه بیشتر آرایشگران تکنیک ماشین اصلاح بر روی شانه را ترجیح می دهند اما ترفند قیچی روی شانه نیز برای اعمال مدل مو لایه ای و پیکسی کوتاه بسیار موثر است. همان طور که  گفته شد ترفند ماشین اصلاح بر روی شانه برای دستیابی به بافتی صاف و یکدست می باشد در حالی که در تکنیک قیچی روی شانه برای دستیابی به مدل مویی نا منظم و مدرن نقش بزرگی را ایفا می کند.

انواع کوتاهی مو و مدیریت موهای مجعد

یکی از فوت و فن آرایشگری این است که آرایشگر با انواع مو آشنا باشد اینگونه بهتر می تواند برای کوتاه کردن، ترمیم و مراقبت از آن اقدام کند. به عنوان مثال برای کوتاه و حالت دادن به موهای موج دار و مجعد ضخیم بهتر است کمی موها را با ژل یا نرم کننده مرطوب کنید تا مراحل کوتاهی موهای موج دار و مجعد آسان تر شود. در مورد کوتاهی موهای مجعد همیشه به خاطر داشته باشید که وقتی مو شروع به خشک شدن می کند باز تر خواهد شد. بنابراین هنگامی که در حال کوتاه کردن موهای مجعد مرطوب هستید وقتی یک اینچ کوتاه می کنید در حقیقت دو اینچ کوتاه کرده اید.

به عبارتی دیگر هنگام کوتاه کردن موهای مجعد دقت کنید و مراحل کوتاهی مو را آهسته انجام بدهید. وقتی موها مرطوب هستند و جمع شده اند و یک برش می تواند در حقیقت در زمان خشکی مو دو برش باشد. در نهایت همیشه سعی کنید برای کوتاهی موهای مجعد از ژل یا نرم کننده استفاده کنید زیرا مدت زمان مرطوب کنندگی بالاتری نسبت به آب دارند و برخلاف آب باعث وز شدن موها نمی شود.

سشوار کلید اصلی حالت دادن به مو

فوت و فن آرایشگری

همان طور که گفته شد کوتاه کردن موها بخش کوچکی از وظایف روزانه آرایشگران می باشد اما در انتها کار، نحوه جلوه دادن مدل مو حائز اهمیت می باشد که با کمک سشوار می توانید حالت های زیبایی به مدل مو مشتریان اعمال کنید. به موارد زیر توجه داشته باشید  :

  • سشوار را خیلی نزدیک به موهای سر قرار ندهید. 6 اینچ ایده آل ترین فاصله بین سشوار و موهای سر می باشد.
  • سشوار را برای طولانی مدت روی یک قسمت خاص از مو قرار ندهید. زیرا باعث خشک شدن فولیکول های مو می شود.
  • از سشوار درجهت مدل مو استفاده کنید و نه در خلاف آن
  • هرگز برای حالت دادن به موها، سلامتی مو را در خطر نندازید و هیچگاه از حرارت بالا سشوار استفاده نکنید.

اصلاح صورت

یکی دیگر از فوت و فن آرایشگری که بسیار حائز اهمیت می باشد اصلاح دقیق صورت می باشد. برای اصلاح صورت به درستی نیاز به یک دسته تیغ، کرم اصلاح و افترشیو نیاز دارید تا مشتریان تجربه فوق العاده ای داشته باشند. به موارد زیر توجه داشته باشید :

  • هرگز مستقیما عملیات اصلاح صورت را شروع نکنید.
  • قبل از انجام هر کاری از روغن یا کرم قبل از اصلاح استفاده کنید.
  • اکنون یک حوله گرم و تمیز برداشته و به خوبی صورت مشتری را ماساژ دهید تا منافذ پوست باز شوند.
  • حال برای بالا رفتن دقت تیغ، از کرم اصلاح استفاده کنید.
  • برای اصلاح صورت تیغ را درجهت رویش مو، پهلو و در نهایت در خلاف جهت رویش مو اصلاح کنید.
  • استفاده از افترشیو برای کاهش سوزش را به یک عادت تبدیل کنید.

شک نداشته باشید اگر مانند این روتین صورت مشتریان خود را اصلاح کنید، دفعات بعدی باز به آرایشگاه شما مراجعه می کنند.

همچنین اگر مشتریان شما ریشی خشک دارند حتما به آنها توصیه کنید تا از روغن ریش به طور روزانه استفاده کنند. برای اصلاح و کوتاه کردن ریش نیز بهترین ابزار ماشین اصلاح همراه با شماره شانه های آن می باشد سعی کنید همیشه در گام اول طبق درخواست مشتریان عمل کنید.

ایجاد خط ریش و گردن

یکی دیگر از فوت و فن آرایشگری ایجاد خط ریش و گردن می باشد. ریش نقش بزرگی را برای جذاب جلوه دادن مردان ایفا می کند. بنابراین مرتب و منظم بودن ریش بسیار حائز اهمیت است. هیچکس ریش درهم رفته و نامرتب دوست ندارد بنابراین برای راضی نگهداشتن مشتریان خود باید دو برابر روی قسمت اصلاح و مرتب کردن ریش دقت کنید. برای ایجاد خط ریش و گردن می توانید از ماشین اصلاح استفاده کنید اما به شما توصیه می کنیم تا با تیغ این کار را انجام بدهید زیرا دقیق تر و تیز تر عمل خواهد کرد. برای ایجاد خط پشت گردن سعی کنید یک مسیری صاف و مستقیمی را ترصیم کنید و طبق آن موهای پشت گردن را تمیز کرده. برای خط ریش و خط گردن نیز یک خط منحنی ای تصور کرده سپس با توجه به آن خط ریش و گردن را ایجاد کنید. همچنین می توانید از کرم اصلاح نیز استفاده کنید.

برقراری ارتباط با مشتریان کلید موفقیت است

فوت و فن آرایشگری

مهم نیست که آرایشگر ماهر و یا تازه کاری هستید. مهم ترین و کلیدی ترین فوت و فن آرایشگری که تمام آرایشگران باید از آن مطلع باشند، برقراری ارتباط با مشتریان می باشد. همان طور که می دانید آرایشگران به طور روزانه با افراد و خواسته های گوناگونی روبه رو هستند. برای اینکه بتوانید از پس این چالش سربلند بیرون بیاید، همیشه طبق درخواست مشتریان عمل کنید در ابتدا از وی در مورد مقداری کوتاهی مو، نحوه حالت مو، نحوه اصلاح صورت و غیره سوال کنید. تا در پایان کار هیچگونه سوء تفاهمی پیش نیاید. سعی کنید در تمام مراحل آرایشگری عین کار نیز از اندازه و مقدار کوتاهی مو، ریش و غیره از مشتری خود سوال کنید.

با تمام اصطلاحات آرایشگری آشنا باشید

یکی دیگر از فوت و فن آرایشگری آگاه بودن با تمام اصطلاحات پر کاربرد آرایشگری می باشد. امروزه عصر تبادل اطلاعات بوده و مشتریان به راحتی از طریق شبکه های اجتماعی با آخرین مدل مو روز و نام آن آشنا می شوند. برای درک بهتر درخواست مشتریان آرایشگران موظف هستند تا با تمامیه اصطلاعات آرایشگری مانند فید، مدل مو پیکسی و غیره آشنا باشند.

روی محصولات و ابزار با کیفیت سرمایه گذاری کنید

آخرین فوت و فن آرایشگری ، تهیه و خریداری محصولات و تجهیزات باکیفیت می باشد. داشتن مهارت، تهیه و بهره گیری از ابزار و تجهیزات باکیفیت، خوش برخورد بودن مانند یک زنجیر به یک دیگر پیوسته بوده و برای رسیدن به موفقیت باید تمام ویژگی های فوق را داشته باشید. سعی کنید از ابزار آرایشگری 2 الی 3 نوع در آرایشگاه خود داشته باشید که در صورت لزوم بتوانید از آنها بهره ببرید. همچنین با خریداری محصولات باکیفیت علاوه بر افزایش کیفیت کار شما، رضایت مشتریان را نیز به خود جلب خواهید کرد. اگر محصولی گران شد بنابراین بهتر است قیمت خدمات خود را افزایش بدهید. هیچگاه به دلیل گران بودن ابزار و محصولات کیفیت کار خود را پایین نیاورید. مطمئن باشید اگر یک خدمات خوبی را ارائه کنید مشتریان حاضرند پول بیشتری پرداخت کنند. بنابراین به هیچ عنوان کیفیت خدمات خود را پایین نیاورید.

جمع بندی

در این مطلب سعی شد فوت و فن رایج آرایشگری را با شما عزیزان در میان بگذاریم. همیشه به یاد داشته باشید که برای کسب موفقیت در حرفه آرایشگری باید به طور روزانه ترفند و تکنیک های جدیدی را فرابگیرید. بهترین منبع برای این کار نیز شبکه های اجتماعی و خواندن مقاله های مربوطه می باشد. همچنین اگر قصد ورود به حرفه آرایشگری را دارید به شدت توصیه می کنیم در یک دوره آموزشی آرایشگری ثبت نام کنید تا با تمام فنون آرایشگری در کمترین زمان آشنا شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *