ماشین اصلاح یکی از مهم ترین ابزار بهداشتی به شمار می رود که می توانید با استفاده از آن در کوتاه ترین زمان از شر موهای زائد خود خلاص شوید. مهم نیست که آرایشگر هستید یا صرفا هفته ای یکبار از ماشین اصلاح استفاده می کنید، برای اینکه ماشین اصلاح شما به درستی برای سال ها کار کند باید مرتبا آن را تمیز کرده و از تیغه ی آن به خوبی مراقبت کنید. به طور کلی ماشین اصلاح مخصوصا برای آرایشگران یکی از اصلی ترین ابزار کوتاهی مو می باشد بنابراین با خریداری یک ماشین اصلاح با کیفیت و رعایت نکات بهداشتی آن می توانید بدون مشکل موهای مشتریان خود را دقیق کوتاه و مرتب کنید. ماشین اصلاح کند و کثیف برای شما مشکل ساز خواهد بود بنابراین نکات نگهداری از ماشین اصلاح مخصوصا برای آرایشگران حائز اهمیت می باشد و دانستن این نکات نیز برای افراد عادی خالی از لطف نیست. در ادامه مطلب از سایت آموزشگاه آرایشگری مردانه رویش هنربه نکات مهم نگهداری از ماشین اصلاح می پردازیم.

چرا تمیز کردن و نگهداری از ماشین اصلاح مهم است ؟

نگهداری از ماشین اصلاح دو دلیل اصلی دارد :

  • افزایش ماندگاری و کارایی
  • رعایت بهداشت و پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری خونی و عفونی

ماشین اصلاح کثیف علاوه بر اینکه ماندگاری و کارایی پایینی دارد، احتمال اینکه بیماری های خونی و عفونی را نیز به دیگران انتقال بدهد زیاد می باشد. دقت کنید که ماشین اصلاح آرایشگران روزانه با سر چندین مشتری تماس برقرار می کنند و تمیز نکردن تیغه ماشین اصلاح با الکل و مواد ضد عفونی خطر مبتلا شدن به بیماری خونی، پوستی و عفونی را افزایش می دهد. همچنین اگر در خانواده خود از یک ماشین اصلاح به صورت مشترک استفاده می کنید، بعد از هر بار مصرف تیغه آن را خوب ضد عفونی کنید. برای آرایشگران نیز این کار باید بعد از اتمام کار هر مشتری انجام شود تا کارایی و ماندگاری ماشین اصلاح حفظ شود.

بهترین روش برای تمیز کردن و نگهداری از ماشین اصلاح چیست ؟

در ابتدا اگر ماشین اصلاح شما به برق وصل است، کابل آن را از پریز برق جدا کرده و با یک برس تمیز تیغه آن را به خوبی تمیز کنید تا تمام موها از بین بروند. سپس مقدار کمی الکل به تیغه ماشین اصلاح زده تا میکروب و باکتری از بین بروند و سطوح تیغه ضد عفونی شود. در نهایت با استفاده از یک اسپری هوا فشرده تیغه را کاملا پاکیزه کنید. سعی کنید این مراحل را بعد از اتمام شدن هر نوبت مشتری انجام بدهید تا نکات بهداشتی را رعایت کرده باشید. نگهداری از ماشین اصلاح آنقدر هم سخت نیست با رعایت این نکات می توانید به راحتی برای سال ها از ماشین اصلاح خود استفاده کرده و مدل موهای دقیق و جذابی را برای مشتریان خود خلق کنید. همچنین بعد از پاکیزه شدن سطوح ماشین اصلاح بهتر است از روغن مخصوص موزر استفاده کرده و اجازه دهید تا ماشین اصلاح برای چند دقیقه روشن بماند تا تیغه ها تیز و دقیق عمل کنند. این مراحل نگهداری از ماشین اصلاح به طور روزانه انجام بدهید.

مراحل تمیز و ضد عفونی کردن تیغه ماشین اصلاح

با پایان هفته کاری خود بهتر است کل ماشین اصلاح مخصوصا تیغه را به صورت کامل از ماشین اصلاح جدا کرده و آن را خوب تمیز و ضد عفونی کنید. در ابتدا با استفاده از پیچ گوشتی تیغه را جدا کرده و با یک مسواک تمیز تمام چربی ها و موهایی که بین تیغه گیر کرده است را خارج کنید. سپس مقدار کمی مایع ظرف شویی بر روی تیغه ریخته و آن را خوب با آب بشویید تا تمام چربی ها و میکروب از سطوح آن از بین بروند. در نهایت داخل یک ظرف مقدار کمی الکل ریخته و اجازه دهید تا تیغه داخل الکل به مدت 10 دقیقه باقی بماند سپس تیغه را با اسپری هوا فشرده تمیز کرده و در نهایت تیغه را به ماشین اصلاح وصل کنید. با انجام دادن  مراحل نگهداری از ماشین اصلاح علاوه بر رعایت نکات بهداشتی و پیشگیری از بیماری های عفونی و پوستی، کارایی ماشین اصلاح بالا رفته و دقیق تر می توانید مدل موهای خیره کننده ای برای مشتریان خلق کرده و رضایت آنها را بدست بیاورید.

تیغه ماشین اصلاح را روغن کاری کنید

یکی دیگر از مراحل نگهداری از ماشین اصلاح ، روغن کاری کردن تیغه آن می باشد که  اصطکاک بین تیغه ‌های ریش ‌تراش باعث سایش بیشتر آن ‌ها شده و قطعات زود تر از حد انتظار مستهلک می ‌شوند. همچنین این سایش می‌تواند گرمای بیشتری ایجاد کند و باعث تحریک و ناراحتی پوستتان شود. بنابراین بهتر است قبل از هر بار استفاده آن را با روغن مخصوص و سبک، روغن‌کاری کنید. این روان کننده‌ها حاوی خواص ضد خوردگی نیز هستند که سطوح  قطعات فلزی را صاف و بدون عیب و نقص نگه می‌دارند.

اگر به تیغه های ماشین اصلاح روغن نزنید چه اتفاقی می افتد ؟

هنگام استفاده از ماشین اصلاح به دلیل ایجاد گرما بیش از حد، اصطکاک تیغه زیادی ایجاد می شود و اگر از روغن برای روان کردن تیغه ها استفاده نشود، تیغه ها خشک و بریده می شوند و در نهایت موزر شما صدای های زیادی تولید می کند. همچنین روغن زدن مانع زنگ زدن تیغه ها شده و عمر آن ها را به طور چشمگیری افزایش می دهد. سعی کنید با توجه به میزان مصرف از ماشین اصلاح، عملیات روغن کاری تیغه ها را جدی بگیرید.

مراقب باتری ماشین اصلاح خود باشید.

نگهداری از ماشین اصلاح

یکی دیگر از نکات مهم نگهداری از ماشین اصلاح  در صورت شارژی بودن، باتری و عملکرد آن می باشد. عمر باتری لیتیوم یونی را می‌توان از طریق روش استفاده صحیح از ریش‌تراش، بالاتر برد. سعی کنید سطح باتری ریش‌تراش را بین ۳۰ درصد تا ۸۰ درصد نگه‌دارید، سعی کنید زمانی که باتری ریش‌ تراش به زیر سی درصد رسید آن را به برق وصل کرده و شارژ کنید تا حین کار کردن با ریش ‌تراش به باتری آن فشار وارد نشود. دستگاه ریش‌ تراش را در محیط ‌های گرم قرار ندهید، زیرا گرما به باتری ریش‌تراش آسیب وارد می‌کند، سرمای بیش ‌ازاندازه نیز عملکرد و طول عمر ریش‌تراش را تحت تأثیر منفی قرار خواهد داد.

سعی کنید در ماه یک ‌بار یا بیشتر شارژ و دی شارژ باتری را انجام دهید، یعنی صبر کنید تا باتری ریش‌تراش کاملا خالی شود و سپس آن را کاملا شارژ کنید و سپس از آن استفاده نمایید، این کار به کالیبراسیون باتری کمک می‌کند.

ماندگاری ماشین اصلاح چه میزان می باشد ؟

نگهداری از ماشین اصلاح

ماندگاری ماشین اصلاح به عواملی زیادی بستگی دارد، اما به طور معمول اگر نکات نگهداری از ماشین اصلاح را جدی بگیرید می توانید بدون مشکل از آن برای سال ها استفاده کنید. روغن زدن، تمیز کردن و ضد عفونی تیغه ها و استفاده صحیح از نکات مهمی می باشد که باید آنها را رعایت کنید. اگر اخیرا ماشین اصلاح شما آهسته شده، موها را می کشد و یا صدای ناهنجاری تولید می کند وقت آن رسیده تا ماشین اصلاح و تیغه آن را به خوبی تمیز کنید.

قبل از اصلاح صورت، صورت خود را آماده کنید

قبل از اصلاح، صورت و موهای سر خود را با آب ولرم بشویید زیرا این کار منافذ پوست را باز کرده، فولیکول ‌ها را نرم ‌تر می ‌کند و باعث می‌ شود موها راحت‌ تر خارج شوند. بنابراین قبل از اصلاح صورت و موهای سر، دوش آب گرم بگیرید یا صورت خود را با آب گرم بشوید و یا یک حوله گرم بر روی صورتتان قرار دهید. شما حتی می‌توانید از یک کرم و لوسیون قبل از اصلاح استفاده کنید تا چربی اضافی پوستتان را از بین ببرد. اکثر ریش ‌تراش‌ های مدرن ضد آب هستند و می‌ توان با کف و یا در زیر دوش حمام از آن‌ ها استفاده کرد که باعث صرفه ‌جویی در زمان شما می‌شوند. به طور خلاصه اگر قصد دارید برای اصلاح موهای سر و صورت به آرایشگاه مراجعه کنید ابتدا سعی کنید مو و ریش های تمیزی داشته باشید این گونه علاوه بر عملکرد بهتر ماشین اصلاح، نتیجه بهتری نیز کسب خواهید کرد.

جمع بندی

نگهداری از ماشین اصلاح

بهتر است برای کارایی بهتر ماشین اصلاح از تیغه هایی استفاده کنید که قابل تعویض هستند. و این تیغه ها را هر ۱۲ تا ۱۸ ماه یک بار عوض کنید. چرا که ممکن است در اثر استفاده و تراشیدن موهای ضخیم صورت تیغه ها با گذشت زمان کند و حتی خراب شوند و دیگر کارایی درستی نداشته باشند. به طور کلی هر وسیله الکترونیکی دیگری که مورد استفاده قرار بگیرد با گذشت زمان فرسوده خواهد شد. که ریش تراش نیز از این قاعده به دور نیست. در بیشتر ریش تراش های مدرن لوازم یدکی آن ها به سادگی تهیه و جایگزین می شود. شما می توانید قطعاتی که آسیب دیده اند را تعویض کرده و مشکل دستگاه خود را رفع کنید. در نهایت توصیه می کنیم بعد از هر بار استفاده از ماشین اصلاح آن را تمیز کنید و نکات نگهداری از ماشین اصلاح که در فوق به طورکامل توضیح داده شد را جدی بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *