یکی از اصلی ترین نکات در مشتری مداری در آرایشگاه این است که هیچگاه مشتریان را به چشم پول و سود ندانید، در اصل مشتریانی که به شما مراجعه می کنند این فرصت طلایی را به شما می دهند تا مهارت و دانش خود را به نمایش بگذارید و اعتماد آنها را جلب کنید. بنابراین هر مشتری که به آرایشگاه شما مراجعه می کند باید به بهترین نحوه ممکن درخواست وی را انجام بدهید. به طور کلی رشته آرایشگری نیازی به تبلیغات پر هزینه ندارد، در صورتی که بتوانید رضایت مشتریان را به دست آورید آنها کسب و کار شما را به دوستان و آشنایان خود معرفی می کنند این گونه نیز یک نوع تبلیغ برای شما به حساب می آید. اگر بتوانید این مورد کلیدی را رعایت کنید شک نداشته باشید که دفعات بعدی مشتریان برای اصلاح و کوتاه کردن مو، به آرایشگاه شما مراجعه می کنند بنابراین همیشه سعی کنید خوش برخورد باشید و درخواست های مشتریان را به درستی انجام بدهید. در ادامه مطلب از سایت آموزشگاه آرایشگری مردانه رویش هنر به نکات مهم مشتری مداری در آرایشگاه می پردازیم.

موقعیت مکانی آرایشگاه

مشتری مداری در آرایشگاه

یکی از مهم ترین نکته مشتری مداری در آرایشگاه این است که مکان درستی را برای تاسیس آرایشگاه خود در نظر بگیرید. مهم نیست که با اجاره یک صندلی مشغول به کار شده اید یا آرایشگاه خود را تاسیس کرده اید، موقعیت مکانی آرایشگاه به شدت برای جذب مشتری موثر و کلیدی می باشد. سعی کنید مکانی را برای کار و تاسیس آرایشگاه انتخاب کنید که تردد در آن منطقه زیاد باشد اینگونه با طراحی کردن یک دکوراسیون جذاب می توانید مشتریان زیادی را به کسب و کار خود جذب کنید. همچنین فضای کاری شما باید پاکیزه و مرتب باشد امروزه مشتریان توجه و اهمیت ویژه ای به نظم، تمیزی و مرتب بودن آرایشگاه دارند سعی کنید با ظاهر آراسته در آرایشگاه حضور پیدا کنید.

خدمات ویژه به مشتریان ارائه بدهید

برای اینکه بتوانید آرایشگاه و کسب و کار خود را از رقبا متمایز کنید باید خدمات گوناگون و ویژه ای به مشتریان ارائه بدهید. مشتری مداری در آرایشگاه فقط به آراسته بودن و خوش رو بودن کفاف نمی کند. امروزه برای اینکه بتوانید در حوزه آرایشگری موفق شوید باید به هر شکل و نحوه ای کسب و کار خود را از دیگران متمایز کنید. برای این کار می توانید بعضی از خدمات را مانند شستشو موهای سر به طور رایگان انجام بدهید. به هر حال بهتر است این قانون کلی را همیشه به خاطر بسپارید که هر چه خدمات بیشتر ارائه بدهید، درآمد و مشتریان زیاد تر نیز خواهید داشت. اگر از درآمد فعلی خود ناراضی هستید وقت آن رسیده است تا مهارت خود را افزایش دهید و خدمات بیشتری را به مشتریان خود ارائه کنید.

یک نام منحصر به فرد برای آرایشگاه خود داشته باشید

مشتری مداری در آرایشگاه

یکی دیگر از نکات مهم جذب مشتری آرایشگاه این است که یک نام منحصر به فرد برای آرایشگاه خود انتخاب کنید. داشتن یک نام کوتاه و تاثیر گذار می تواند مشتریان شما را افزایش دهد. بنابراین سعی کنید نامی انتخاب کنید که مشتریان آن را فراموش نکنند و راحت تر بتواند آرایشگاه شما را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنند.

به نظرات و انتقادات مشتریان گوش دهید

مشتری مداری در آرایشگاه

 یکی از مهم ترین نکته مشتری مداری در آرایشگاه که تمام آرایشگران باید آن را رعایت کنند، گوش دادن به نظرات و پیشنهادات مشتریان می باشد. همیشه به نظر مشتری قبل و بعد از سرویس ارائه شده، اهمیت داده و بازخورد در مورد کار خود دریافت کنید. البته ممکن است بعضی از آرایشگران از این کار استقبال نکنند و یا برخی از مشتری ها چیزی را بگویند که می خواهید بشنوید. ولی فراموش نکنید که انتقادهایی سازنده است که می تواند فعالیت سالن زیبایی شما را بی عیب و نقص کند. برای این کار نیز کافی است از یک نظر سنجی غیر مستقیم استفاده کرده و با قرار دادن صندوق نظرات و پیشنهادات در آرایشگاه  خود، از احساس رضایت یا عدم رضایت مشتری های خود آگاه شوید.

از آخرین تغییرات مد و فشن آگاه باشید

مشتری مداری در آرایشگاه

همان طور که می دانید صنعت مد و فشن روزانه تغییر می کند و مدل موهای جدیدی بین جوانان محبوب می شود. برای اینکه بتوانید در حوزه آرایشگری موفق شوید باید کسب و کار خود را مطابق خواسته مشتریان و صنعت مد و فشن روز تغییر بدهید. به عبارتی دیگر ببینید که چه نوع خدماتی در بازار و بین جوانان داغ و پرتقاضا است و سعی کنید آن خدمات را به نحوه ویژه ای به مشتریان خود ارائه بدهید. به همین دلیل آرایشگران باید انعطاف پذیر و رسیک پذیر باشند و از انجام دادن خدمات جدید هیچگونه هراسی نداشته باشند. در اصل یکی از نکات مشتری مداری در آرایشگاه همین تغییر و تحول است. همان طور که می دانید شغل آرایشگری فراتر از کوتاه و اصلاح کردن مو می باشد بنابراین به یک روندی کاری عادت نکنید و سعی کرده تا چیزی های جدید را امتحان کنید.

تبلیغات در شبکه های اجتماعی را فراموش نکنید

مشتری مداری در آرایشگاه

رسانه های اجتماعی به شما این امکان را می دهند که به طور رایگان و موثر بتوانید کسب و کار خود را به دیگران معرفی کنید. امروزه از پیر تا جوان گرفته همگی در شبکه های اجتماعی به طور روزانه فعالیت می کنند و تبلیغات سنتی دیگر موثر نیست. به عنوان مثال در صفحه اینستاگرام آرایشگاه خود قبل و بعد از کار خود را با اجازه مشتریان قرار بدهید. همچنین می توانید از مشتریان خود بخواهید تا نظرات و تجربه خود را با دیگران در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند. در نهایت هرچه بیشتر در شبکه های اجتماعی فعالیت کنید، افراد بیشتری با آرایشگاه و مهارت شما آشنا می شوند. به موارد زیر توجه داشته باشید :

 • به صورت روزانه در اینستاگرام فعالیت داشته باشید.
 • پست و استوری های گرافیکی و حرفه ای طراحی کنید.
 • حساب خود را به صورت رایگان به نسخه تجاری تغییر دهید.
 • به طور مدام پست و استوری با کیفیت منتشر کنید.
 • از محتوای آموزشی در پست و استوری های خود استفاده کنید.
 • با کاربران به صورت لایو (زنده) در ارتباط باشید و به سوالات کاربران پاسخ بدهید.
 • از هشتگ های مربوط به حوزه آرایشی استفاده کنید.
 • در بهترین زمان ممکن پست و استوری منتشر کنید.
 • جنسیت، تعداد و گروه سنی کاربران خود را در نظر بگیرید.
 • مسابقات و چالش برگزار کنید و جوایزی متناسب اهدا کنید، مثلا گیفت کارت.
 • در پست هایی که قرار می دهید حتما به منطقه و موقعیت مکانی آرایشگاه خود نیز اشاره کنید.

تخفیف های فصلی برای خدمات گوناگون خود بزارید

یکی از روش های مشتری مداری در آرایشگاه گذاشتن تخفیف بر روی خدماتی که ارائه می دهید، می باشد. تخفیف گذاشتن برای کسانی که تازه آرایشگاه خود را تاسیس کرده اند موثر می باشد اما به یاد داشته باشید که تخفیف فقط می تواند مشتریان موقتی را به مجموعه شما جذب کند اگر توانستید مشتری خود را راضی نگهدارید،  شک نداشته باشید که آنها دوباره به آرایشگاه شما باز میگردند. همچنین از تخفیفات مکرر خودداری کنید، اینگونه بیشتر سرمایه از دست می دهید و مشتریان به غلط فکر می کنند که خدمات خوبی ارائه نمی کنید. به جای گذاشتن تخفیف های مکرر می توانید از برنامه وفاداری دیجیتالی استفاده کنید. برنامه های وفاداری اینگونه کار می کنند که مشتریان در صورت مراجعه مداوم می توانند در نهایت یک سری از خدمات شما را به طور رایگان تجربه کنند. این روش موثری است تا مشتریان را تشویق کند تا هر ماه به آرایشگاه شما مراجعه کنند. در نهایت همان طور که گفته شد قیمت ها را ثابت نگهدارید و خدمات با کیفیتی ارائه بدهید، خود مشتریان به سراغ شما می آیند.

ابزار و تجهیزات باکیفیت تهیه کنید

مشتری مداری در آرایشگاه

تهیه و بهره برداری از ابزار و تجهیزات مدرن و با کیفیت مهم ترین نکته مشتری مداری در آرایشگاه می باشد. هیچگاه کمیت را فدای کیفیت نکنید. برای موفق شدن در حرفه آرایشگری علاوه بر داشتن مهارت و تجربه در این حوزه باید بتوانید تجهیزات آرایشگاهی خود را به درستی از محصولات باکیفیت و بادوام انتخاب کنید. همان طور که می دانید برای ارائه دادن خدمات عالی به مشتریان فقط مهارت و تجربه کافی نیست و شما به عنوان یک آرایشگر حرفه ای باید از محصولات باکیفیت روز استفاده کنید تا میزان کیفیت خدمات خود را افزایش بدهید و در نهایت مشتریان زیادی را به خود جذب کنید. شما چه آرایشگر حرفه ای باشید یا مبتدی باید تجهیزات آرایشگاهی شما از کیفیت مناسبی برخوردار باشد تا بتوانید تجربه لذت بخشی را برای مشتریان خود فراهم کنید.

نحوه برخورد با مشتریان

نحوه برخورد با مشتری خیلی مهم تر از کیفیت خدماتی که ارائه می دهید. اخلاق و رفتار حرفه ای فقط نحوه برخورد درست با مشتری نیست و از ابتدای کار که مشاوره است شروع و تا آخر کار ادامه پیدا می کند. اخلاق حرفه ای به این موضوع اشاره داره که باید با مشتری خیلی شفاف و با صداقت صحبت کنید و به دروغ به او قولی ندهید. اخلاق حرفه ای با ارزش ترین دارایی هر کسب و کاری است که به شما توصیه می شود حتما به بهترین شکل آن را رعایت کنید.

موقعیت مکانی آرایشگاه خود را بر برنامه های مسیریاب ثبت کنید

هر روز افراد زیادی از برنامه های مسیریاب استفاده می کنند با ثبت موقعیت مکانی آرایشگاه خود در گوگل مپ و سایر برنامه های مسیریاب، این قابلیت را به مشتریان می دهید تا آسان تر آرایشگاه شما را پیدا کنند، همچنین نام آرایشگاه شما در آن منطقه نیز شناخته تر میشود. بعد از اینکه موقعیت آرایشگاه خود را در گوگل مپ ثبت کردید، از مشتریان خود درخواست کنید که نظرات خودشان را در مورد نحوه عملکرد شما در گوگل مپ ثبت کنند. ثبت نظرات به افراد دیگر کمک می کند تا برای اصلاح و کوتاه کردن مو، آرایشگاه شما را انتخاب کنند. بازاریابی آرایشگاه به معنای اعتماد داشتن و ایجاد روابط پایدار با مشتریان خود است، بنابراین همیشه به نظراتی که مشتریان ارسال می کنند، پاسخ دهید. با این کار مشتریان متوجه می شوند که شما برای نظرات آنها ارزش قائل هستید. حتی سعی کنید به نظرات منفی نیز پاسخ بدهید.

جمع بندی

همان طور که مطالعه کردید روش های متعددی برای جذب مشتریان جدید وجود دارد. مهم نیست که آرایشگاه شما در مکانی پر تردد است یا خیابانی خلوت، سعی کنید در همان ابتدا موقعیت آرایشگاه خود را بر روی چند برنامه مسیریاب تعیین کرده و از مشتریان خود بخواهید تا نظرات و تجربیات خودشان را با دیگران به اشتراک بگذارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *