با رنگ کردن موهایتان می توانید تغییرات اساسی را در چهره تان اعمال کنید و جوان تر و جذاب تر به نظر برسید. به جای اینکه هر چند ماه یکبار برای ترمیم رنگ موهایتان به آرایشگاه ها مراجعه کنید. بهتر است با ترفند های رنگ کردن مو در خانه نیز آشنا بشوید. اینگونه می توانید هم در وقت و هزینه صرفه جویی کنید. به طور کلی اگر قصد دارید موهای زنانه و یا مردانه خود را رنگ کنید باید در ابتدا چند موارد را رعایت کنید بهتر است قبل از رنگ کردن موها، کمی موهایتان را کوتاه کنید در صورتی که موخوره داشته باشید. همچنین رنگ هایی را انتخاب کنید که به رنگ پوست شما نزدیک تر باشند. به عنوان مثال آقایان در انتخاب رنگ مو گزینه های کمتری نسبت به خانم ها دارند. بنابراین اگر قصد رنگ کردن موهای مردانه خود را دارید بهتر است رنگ هایی را انتخاب کنید که 2 شماره روشن تر یا تیره تر از رنگ موهای فعلی شما هستند. در حالی خانم ها  گزینه انتخاب بیشتری نسبت به آقایان دارند. اگر  قصد دارید تا موهای مشکی و تیره زنانه خود را به رنگ های روشن مانند سفید و یا بلوند تغییر بدهید، باید پروسه دکلره مو را ابتدا انجام بدهید سپس موهای خود را با رنگ های روشن، رنگ کنید. در ادامه مطلب از سایت آموزشگاه آرایشگری مردانه رویش هنر به ترفند های مهم برای رنگ کردن مو در خانه می پردازیم.

نحوه انتخاب مناسب رنگ مو و اکسیدان

رنگ کردن مو در خانه

همان طور که گفته شد برای رنگ کردن مو در خانه شما به یک برس رنگ مو، رنگ و اکسیدان نیاز دارید. البته اگر قصد داشته باشید که رنگ های روشن تری به موهایتان اعمال کنید باید ابتدا مراحل دکلره کردن مو را پشت سر بگذارید. برای دکلره کردن موهایتان نیز باید پودر دکلره را با اکسیدان به طور مساوی 1:1 ترکیب کنید سپس موهایتان را به چند دسته تقسیم کرده و مواد ترکیب اکسیدان و دکلره را حدود 30 دقیقه روی موهایتان باقی بماند. سپس با شستشو موهایتان اکنون می توانید رنگ های روشن تری نیز به موهایتان اعمال کنید. به یاد داشته باشید دکلره کردن همیشه موها برای رنگ کردن مو در خانه نیازی نیست مگر اینکه بخواهید برای اولین بار رنگ های روشن تری را مانند سفید و یا بلوند را بر روی موهایتان اعمال کنید. حال با در نظر گرفتن اینکه شما مراحل دکلره را پشت سر  گذاشته اید برای رنگ کردن مو در خانه به یک رنگ مو و اکسیدان نیاز دارید.

اکسیدان، عامل فعال‌کننده و تسریع ‌کننده رنگ مو است و بدون آن، رنگ مو عمل نخواهد کرد. بنابراین اکسیدان را با توجه به نوع رنگ مویی که قصد دارید رو موهایتان اعمال کنید، خریداری فرمایید. به طور کلی چهار نوع اکسیدان وجود دارد:

 • اکسیدان 3 درصد که ضعیف ‌ترین نوع اکسیدان بوده و برای رنگساژ ها، هایلایت ‌ها، مش‌ ها و انواع لایت ‌ها و همینطور در رنگ‌ های تیره مثل مشکی و قهوه‌ای تیره برای ثبات و تیرگی بیشتر مو کاربرد دارد.
 • اکسیدان 6 درصد قویتر از اکسیدان 3 درصد بوده و برای رنگ کردن موهای سفید، دکلره‌ های ضعیف، تکنیک آمبره و سامبره و رنگ کردن ریشه مو و ابرو کاربرد دارد.
 • اکسیدان 9 درصد اکسیدانی بسیار قوی که قابلیت روشن‌ کنندگی دارد و برای رنگ ‌های روشن‌ تر و رنگ موهایی با پایه متوسط تا بلوند کاربرد دارد.

 اکسیدان ۱۲درصد قویترین نوع دکلره است که برای رنگ کردن مو در خانه به هیچ وجه توصیه نمی شود این نوع اکسیدان برای قویترین نوع دکلره ها می باشد که در کمترین زمان تمام موهای شما را سفید می کند و از آنجایی که ترکیب این نوع ترکیبات قوی بوده است ممکن است به موهایتان آسیب جدی وارد کند. آرایشگران حرفه ای از این نوع اکسیدان در برخی موارد استفاده می کنند بنابراین صرفا جهت رنگ مو در خانه با توجه به نوع روشنایی رنگ مو، اکسیدان 3 الی 6 درصد را خریداری نمایید.

برای رنگ کردن مو در خانه باید به درجه آن نیز توجه داشته باشید : رنگ ها از درجه 1 تا 10 در بازار وجود دارند . رنگ درجه یک موها را تیره تر و رنگ درجه 10 موها را روشن تر می کند.

 برای اینکه بفهمید چه رنگ مویی به شما بیشتر می آید به رنگ پوست صورتتان نگاهی کنید به طور کلی رنگ پوست به 3 دسته تقسیم می شود :

 • پوست سرد : پوست هایی با رنگ مایل به صورتی، قرمز و آبی
 • پوست گرم : پوست هایی با زمینه زرد، هلویی و طلایی
 • پوست خنثی : ترکیبی از رنگ های سرد و گرم
 • رنگ موهای گرم مانند : طلایی، برنزی و مسی
 • رنگ موهای سرد مانند : پلاتین، خاکستری و گیلاسی

به عنوان مثال اگر پوست صورت شما رنگ های گرم باشد همچنان رنگ موهای سرد نیز به شما می آید و برعکس. بنابراین برای انتخاب رنگ مو بیشتر به سلیقه خودتان توجه کنید و نه چیز دیگر. یک نکته دیگر که باید به خاطر داشته باشید این است که اگر موهای پرپشت، تیره و ضخیمی دارید و قصد دارید برای اولین بار موهایتان را به یک رنگ روشن تر تبدیل کنید، رنگ کردن مو در خانه برای شما مناسب نمی باشد بهتر است برای اولین بار به آرایشگاه مراجعه کنید و اجازه دهید آرایشگران حرفه ای این کار را برای شما انجام دهند. سپس برای ترمیم رنگ مو میتوانید خودتان در خانه موهایتان را بعد از گذشت چند ماه دوباره رنگ کنید.

نحوه رنگ کردن مو ها در خانه

رنگ کردن مو در خانه

نقبل از رنگ کردن موهایتان، بهترین زمان برای کوتاه و مرتب کردن آنها می باشد. همچنین موهای خود را 48 ساعت قبل از رنگ کردن شستشو ندهید. این امر باعث می شود تا روغن های طبیعی پوست مو بر روی سر شما جمع بشوند و مانند یک سد طبیعی در برابر مواد شیمیایی موجود در رنگ عمل کند و احتمال وارد شدن آسیب به موهایتان را کاهش می دهد.

اکسیدان و رنگ مو را به یکدیگر ترکیب کنید

رنگ کردن مو در خانه

برای ترکیب اکسیدان و رنگ  مو می توانید به توضیحات جعبه اکسیدان مراجعه کنید اما به طور کلی در بیشتر مواقع نسبت ترکیب اکسیدان با رنگ مو 1 به 1 می باشد همچنین سعی کنید ظرفی که قصد ترکیب مواد به یکدیگر را دارید از جنس پلاستیک باشد. در نهایت استفاده از دستکش را فراموش نکنید ممکن است لکه ای از رنگ مو بر روی دست هایتان بریزد.

دور پیشانی، گردن و گوش ها کرم مرطوب کننده بمالید

برای اینکه هنگام رنگ کردن موهایتان، پوست صورت و گردن به رنگ مو آغشته نشود بهتر است قبل از رنگ کردن موهایتان، با استفاده از یک کرم مرطوب کننده دور گردن و صورت خود بمالید. با این کار از رنگ شدن پوست صورت و گردن جلوگیری خواهد شد. همچنین دور گردن خود یک حوله داشته باشید که از پاشش لکه های رنگ به محیط جلوگیری شود. همچنین اگر هم پوست تان در حین رنگ نمودن مو لک شد نگران نباشید و با الکل طبی رنگ را از بین ببرید.

برای رنگ کردن موها از کدام قسمت شروع کنیم ؟

رنگ کردن مو در خانه

رنگ کردن مو در خانه

اگر برای اولین بار رنگی را تهیه کرده اید و قصد دارید کل موهایتان را رنگ کنید بهتر است عجله نکنید. در ابتدا قسمت کوچکی از موهایتان را رنگ کنید و ببینید آیا رنگ موهایتان مورد علاقه شما هست یا خیر؟ توصیه می کنیم وقتی که قصد دارید رنگ مویی به سرتان اعمال کنید که تا به حال از آن استفاده نکرده اید را روی قسمت کوچکی از موهایتان بمالید و نتیجه را بررسی کنید. در غیر این صورت اگر کل موهایتان را رنگ کنید و نتیجه آن مورد پسند شما نباشد مجبور می شوید یک رنگ دیگر تهیه کنید و رنگ کردن مدام موها به آنها صدمه شدیدی وارد می کند. بنابراین در همین ابتدا به این موضوع توجه داشته باشید. همچنین برای انتخاب رنگ مورد نظرتان به رنگ روی جعبه اطمینان نکنید و از آرایشگرتان بخواهید تا یک رنگ مناسب هماهنگ با پوستتان برای شما انتخاب کند .

اگر برای اولین بار قصد رنگ کردن مو در خانه دارید با توجه به میزان بلندی و کوتاهی مو سرتان، رنگ کردن مو می تواند کمی دشوار باشد. اما اگر مراحل زیرا انجام بدهید می توانید به راحتی موهای خود را در منزل رنگ کنید. اگر موهای کوتاهی دارید بنابراین این کار بسیار ساده تر خواهد بود، برس رنگ مو را با مواد رنگ آغشته کرده و از ریشه های مو به سمت خلاف جهت رویش مو، برس رنگ مو را بر روی موهایتان بکشید. اینکار را تا زمانی که کل موهایتان به رنگ آغشته بشود، انجام بدهید. حال اگر موهای بلندی دارید، باید در ابتدا سعی کنید موهایتان را با استفاده از گیره به چند دسته تقسیم کنید که اینگونه راحت تر می توانید روی عملیات رنگ کردن مو در خانه کنترل داشته باشید.

برای رنگ کردن پشت سرتان نیز می توانید از آینه استفاده کنید یا از دوستان خود بخواهید تا قسمت پشت سرتان را رنگ کنند. اکنون وقت آن رسیده است تا کمی صبر کنید تا رنگ مو به روی موهایتان اعمال شود اگر موهای نازکی دارید حدود 25 الی 30 دقیقه صبر کنید و همچنین اگر موهای ضخیمی دارید نهایتا 40 دقیقه صبر کنید. توجه داشته باشید که نباید رنگ مو یا مواد دکلره بیشتر از 45 دقیقه بر روی موهایتان بماند. مواد رنگ مو و دکلره شیمیایی بوده و می تواند آسیب جدی به موهایتان وارد کند بنابراین بعد از رنگ کردن تمام موهایتان به زمان توجه داشته باشید.

موهایتان را کاملا بشویید

بعد از گذشت حداکثر 45 دقیقه، موهایتان را با آب نسبتا سرد بشویید. به یاد داشته باشید که برای شستن موهایتان به هیچ عنوان از آب گرم و داغ استفاده نکنید زیرا دوش گرفتن با آب داغ باعث می‌شود که هیدراسیون موها از حالت تعادل خارج شود و همین اتفاق موها را خشک و شکننده می‌کند. زمانی که موها شکننده و خشک شوند، بیشتر احتمال دارد که با هر ضربه ناگهانی و محکمی بشکنند و بریزند.

شستن موها با آب داغ، نه ‌تنها باعث می‌ شود چربی‌ های محافظ موها از بین بروند، بلکه پوست سر را در شرایطی قرار می‌دهد که چربی بیشتری تولید کند. همین وضعیت است که می‌تواند به ریشه موها آسیب برساند و در نهایت ریزش موها را بیشتر و بیشتر کند. به همین دلیل همیشه درجه حرارت آب را در حد متعادل نگه دارید و زمانی که می‌خواهید موها را آب‌کشی کنید، تا جایی که ممکن است حرارت آب را پایین بیاورید. همچنین برای شستن موهایتان برای اولین بار بعد از رنگ کردن، بهتر است از شامپو استفاده نکنید و تنها بعد از آب کشی کامل مو نرم کننده استفاده کنید.

روش های مراقبت  و حفظ رنگ مو

رنگ کردن مو در خانه

همان طور که در ابتدا گفته شد رنگ کردن مو در خانه بسیار ساده و آسان می باشد و با هر بار رنگ کردن مو در خانه تجربه بیشتری نیز کسب می کنید. اولین و مهم ترین روش برای مراقبت از موهای رنگ شده این است که دفعات شستشو را کاهش بدهید. ایده ال ترین روش این است که هر سه روز یکبار موهایتان را با شامپو بشویید. اگر احساس می کنید که کمی موهایتان کثیف شده است می توانید موهایتان را تنها با آب بشویید همچنین شامپو های خشک نیز می توانند موثر باشند. در نهایت شستن موها با آب سرد به ماندگاری رنگ مو نیز کمک می کند. به طور کلی همیشه سعی کنید از شامپو و نرم کننده ای استفاده کنید که مناسب پوست سر و موهایتان باشد به عنوان مثال اگر موهای رنگ شده اید دارید حتما از نرم کننده و شامپو های مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید. این نوع محصولات فاقد سولفات بوده و ماندگاری رنگ مو را افزایش می دهد.

کمتر از سشوار و اتومو استفاده کنید

همان طور که در ابتدا نیز اشاره شد گرما و حرارت به محو شدن رنگ مو کمک می کند و آسیب شدیدی به ریشه ها مو وارد می کند بنابراین برای خشک کردن موهایتان بعد از حمام از حوله های میکروفایبر استفاده کنید. ایده ال ترین روش این است که اجازه دهید موهایتان به طور طبیعی خشک شوند. همچنین اگر  قصد داشتید تا موهایتان را حالت دهید از درجه های پایین تر سشوار استفاده کنید.

کلر دشمن موهای رنگ شده

کلر میتواند به مرور زمان موهایتان را سبز کند و خشک و شکننده شود. اگر قصد دارید که زیاد شنا کنید یک کلاه خوب و ارزشمند را تهیه کنید.به دنبال کلاهی بگردید که جنس سیلیکونی داشته باشد و تنفس را براس سر آسانتر کند. یک کلاه خوب نباید موهای شما را بیرون نگه دارد یا انقدری سفت باشد که باعث سر درد باشد برای استفاده از آن قبل از ورود به استخر موهای خود را ببندید و سپس کلاه خود را سر کنید. در صورت امکان از ورود به استخر هایی که دارای زیادی کلر هستند اجتناب کنید.

ماسک مو روغن زیتون و عسل

روغن زیتون سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ است. به همین علت، برای مو بسیار مفید است. افزون بر این، روغن زیتون برای بهبود موهای رنگ شده فوق العاده عمل می‌کند. از طرف دیگر، عسل به دلیل داشتن اسید آمینه و آنزیم، باعث درخشندگی و ترمیم موهای آسیب دیده می‌شود. بعد از اتمام عملیات رنگ کردن مو در خانه حتما به صورت هفتگی از ماسک مو روغن زیتون و عسل استفاده کنید.

اگر از خشکی پوست سر یا خارش آن رنج می ‌برید، ترکیب روغن زیتون و عسل، برای درمان آن بسیار مفید است. این ماسک، آبرسان و نرم کننده ‌ای فوق العاده طبیعی برای موهای شماست.

روش تهیه ماسک مو زیتون و عسل :

 • یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را درون کاسه بریزید.
 • یک قاشق چای خوری عسل را به آن افزوده و با هم مخلوط کنید.
 • ماسک را از پوست سر تا انتهای موهای خود بزنید.
 • صبر کنید ماسک به ‌مدت ۱ ساعت روی سرتان باقی بماند. سپس، آن را به طور کامل با شامپو بشویید.

ماسک موی تخم مرغ به همراه عسل

 همان طور که می دانید تخم مرغ، نوعی ماسک طبیعی برای درمان موهای رنگ شده است. می‌توانید با استفاده از تخم مرغ های سرشار از پروتئین، درخشش و براقیت از دست رفته را به موهای خود بازگردانید. ماسک تخم مرغ برای برطرف کردن خشکی و وزی موهای رنگ شده بسیار مؤثر است.  با ترکیب عسل و تخم مرغ یک ماسک طبیعی مو بسازید.تا زندگی دوباره را به موهای خود بازگردانید. این ماسک با تاثیرات منفی آلودگی مقابله می‌کند. افزون بر این، ماسکی عالی برای موهای رنگ شده به حساب می‌آید. برای تهیه این ماسک فوق العاده دو عدد تخم مرغ را با یک قاشق غذاخوری عسل را در یک ظرف با هم مخلوط کنید سپس ماسک مو بدست آمده را حدود 30 دقیقه بر روی موهایتان قرار بدهید و در نهایت با شامپو کاملا موهایتان را بشویید. این ماسک مو را نیز توصیه می کنیم هر یک هفته یکبار از آن استفاده کنید.

جمع بندی

رنگ کردن مو در خانه بسیار آسان و راحت می باشد علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه می توانید به صورت دلخواه موهایتان را رنگ کنید. فقط به یاد داشته باشید که رنگ کردن مو ها به دفعات کم به موها آسیبی وارد نمی شود اما رنگ کردن مکرر می تواند آسیب جدی به موهایتان وارد کند. به طور خلاصه سعی کنید در طول یک سال حداکثر سه بار موهایتان را رنگ کنید. همچنین استفاده از ماسک مو و نرم کننده ها را جدی بگیرید. برای حفظ تراوت و سلامتی پوست مو استفاده از انواع ماسک مو طبیعی مانند روغن آرگان و نارگیل نیز به شدت توصیه می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *