با وجود گران شدن قیمت اصلاح مو ها در آرایشگاه ها، وقت آن رسیده است که کار کردن با موزر را یاد بگیرید. خوشبختانه کوتاهی مو با موزر کار دشوار نیست و همگی می توانید با در نظر گرفتن چند نکته، به راحتی مو های خود را با موزر کوتاه کنید. در ادامه مطلب از سایت آموزشگاه آرایشگری رویش هنر به 6 گام برای کوتاهی مو با موزر می پردازیم.

شماره شانه های موزر

کوتاهی مو با موزر

کوتاهی مو با موزر

انتخاب صحیح شماره شانه موزر خیلی مهم می باشد، به طور خلاصه هر چه شماره شانه موزر کمتر باشد در نتیجه مو های شما بیشتر کوتاه می شوند و هرچه قدر شماره شانه بزرگ باشد، مو ها نیز کمتر کوتاه می شوند. بنابراین قبل از هر چیزی شماره شانه موزر را با توجه به مدل مو مد نظر خود درست انتخاب کنید.

  • اگر نمی‌خواهید مو ها را خیلی کوتاه کنید، از شانه شماره شش استفاده کنید.
  • از شانه ‌های سه یا چهار برای کوتاه‌ کردن معمولی یا کلاسیک موها استفاده کنید.
  • اگر می‌خواهید کناره‌ ها و پشت سر را سفید کنید، از شانه شماره دو استفاده کنید. شانه شماره یک موها را از مورد قبلی سفید تر می‌کند.

قبل از کوتاهی مو با موزر، موهای خود را بشویید

قبل از کوتاهی مو با موزر مو های خود را خوب بشویید

همان طور که می دانید کوتاه کردن مو های تمیز راحت بوده و در نهایت نتیجه مطلوبی کسب می کنید. بنابراین ابتدا مو های سر خود را به خوبی بشویید و آنها ها را کاملا خشک کنید. زیرا کوتاه کردن مو های خیس با استفاده از موزر دشوار خواهد بود و مو های شما به خوبی کوتاه نمی شوند همچنین موهای خیس باعث زنگ زدگی تیغه های موزر نیز می شود.

شانه و گردن را با پارچه ای بپوشانید

یک پارچه نرم و صاف از چسبیدن مو بر روی لباس جلوگیری می کنذ بنابراین حتما شانه و گردن خود را با پارچه ای بپوشانید. همچنین اگر در خانه قصد دارید مو های خود را با موزر کوتاه کنید، بهتر است این کار را در حمام انجام بدهید زیرا میتوانید بلافاصله دوش بگیرید. روش صحیح نگه‌ داشتن موزر در دست

موزر را محکم بین انگشتان شست و دو انگشت ابتدایی (انگشت اشاره و انگشت میانی) نگه دارید. اما خیلی فشار وارد نکنید و اجازه دهید ماشین در دستتان راحت باشد.

با بزرگترین شماره شانه موزر شروع به کوتاه کردن مو کنید

کوتاهی مو با موزر

برای این بتوانید تمام مو های خود را یکدست مرتب و کوتاه کنید بهتر است در ابتدا با توجه به میزان پر پشت بودن موی سر خود از بزرگترین شانه موزر استفاده کنید تا تمام قسمت ها، یکدست مرتب و کوتاه بشوند. سپس می توانید کناره های گوش و یا پشت سر را با شانه های کوچک تر موزر کوتاه کنید. به طور مثال شما قصد دارید قسمت جلو سر خود را با شماره 8 و قسمت کناره های سر را با شماره 4 کوتاه کنید، ابتدا تمام سر خود را با شانه شماره 8 اصلاح کنید سپس کناره های سر خود را با شانه شماره 4 کوتاه کنید اینگونه موی های شما یکدست منظم و کوتاه می شوند.

موزر را جهت خلاف رویش مو بکشید

کوتاهی مو با موزر

برای کوتاهی مو گردن با موزر تیغه ماشین اصلاح را روی قسمت پایینی گردن بگذارید و کار اصلاح را شروع کنید. ماشین را از پایین تقریبا تا قسمت میانی سر بالا ببرید. دوباره همین کار را تکرار کنید و لایه‌ ای دیگر از موها را هم به همین صورت کوتاه کنید. زمانی که تمامی موهای قسمت پشت سر را تا میانه‌ های سر با ماشین کوتاه کردید، خطی مشاهده خواهید کرد. دنبال همین خط را بگیرید و موهای قسمت‌ های کناری را هم دقیقا تا همین خط کوتاه کنید.

در نظر داشته باشید که به‌ هنگام استفاده از ماشین اصلاح در این مرحله باید آن را فقط و فقط از پایین به بالا، در جهت مخالف رویش موها بکشید. از کشیدن ماشین با زاویه ‌های مختلف و چرخاندن آن روی سر خودداری کنید.محو کردن خط ایجاد شده مو

کوتاهی مو با موزر

کوتاهی مو با موزر

اگر برای کوتاهی مو با موزر از دو شانه با شماره  متفاوت استفاده کرده باشید یک خط مویی را بین قسمت های سر خود مشاهده می کنید که می توانید به راحتی آن خط مو را محو کنید. به عنوان مثال اگر شما برای کوتاه کردن قسمت جلو مو خود از شانه شماره 4 و برای کوتاه کردن کناره های سر از شانه شماره 2 استفاده کرده اید، برای محو شدن خط مو بین این دو شانه باید از شانه شماره 3 استفاده کنید.

 به عبارتی دیگر فرض کنید در ابتدا از شانه شماره دو استفاده کرده ‌اید و با استفاده از آن، تقریبا تا قسمت‌ های میانی سر را کوتاه کرده ‌اید و خط مویی به وجود آورده‌اید. برای محو کردن خط باید شانه شماره دو را از روی ماشین بردارید و یک شماره بزرگ ‌تر یعنی شماره سه را جایگزین آن کنید. تیغه ماشین را روی خط مو های پشت سر بگذارید و تا کمی بالاتر را کوتاه کنید. دنباله خط را بگیرید و همین کار را در کناره ‌ها هم تکرار کنید. حالا دو خط روی قسمت پشتی و کناره‌ های موها ایجاد خواهد شد.

انواع مدل مو با ترکیب شانه های موزر

برای اینکه تمام مو های سر خود را یکدست کوتاه کنید از شماره شانه 1 کنید. توجه داشته باشید شانه شماره 1 مو های شما را به اندازه 25 میلیمتر کوتاه می کند.

شماره شانه 4 موزر برای کوتاه کردن جلو و بالاسر و شماره 2 برای کوتاه کردن کناره های سر می تواند مدل مو منظم و یکدست باشد.

برای کوتاه کردن اطراف و دور گوش از موزر بدون شانه یا تیغ استفاده کنید. مو های اطراف گوش را هم باید در پایان اصلاح کنید. هر ازچندگاهی کمی عقب‌ تر بروید و به سر فرد مورد نظر نگاه کنید تا مطمئن شوید اصلاحتان یکدست بوده است و جایی بالا و پایین نشده است. همچنین می توانید برای کوتاه کردن مو های دور گوش نیز از یک قیچی مخصوص با لبه ریز نیز استفاده کنید.روش های مراقبت از موزر و شانه های آن

بعد از کوتاه کردن مو با موزر، حتما شانه و خود موزر را تمیز کنید

بعد از کوتاه کردن مو، حال وقت آن رسیده است که شانه ها و خود موزر را تمیز کنید. برای تمیز کردن شانه های موزر آنها را با آب و صابون خوب بشویید. حتی می توانید از یک مسواک نیز برای شستشو شانه موزر استفاده کنید. در نهایت شانه ها را بر روی حوله قرار بدهید تا خشک شوند. برای تمیز کردن موزر نیز هیچگاه از آب استفاده نکنید البته بستگی به نوع و جنس موزر دارد. اما می توانید با استفاده از یک برس تیغه و دستگیره موزر را به خوبی از مو پاک کنید. همچنین برای اینکه تیغه های موزر تیز تر و روان تر مو ها را کوتاه کنند کمی به تیغه های آن روغن مخصوص موزر بزنید و حدود 1 تا 2 دقیقه موزر را روشن بگذارید تا تیغه های موزر بهتر و دقیق تر عمل کنند.

موارد زیر را هنگام کوتاه کردن مو با موزر به یاد داشته باشید

کوتاهی مو با موزر ، برخلاف قیچی، بهترین کارایی را زمانی دارند که موها کاملا خشک باشند، به ‌ویژه وقتی قصد محوکردن خطوط روی سر را داشته باشید.

در حین کوتاه کردن موی مردانه، هر از چندگاهی دست نگه دارید، کمی عقب ‌تر بروید و روند کارتان را زیر نظر بگیرید. به این صورت، اگر قسمتی از موها یکدست نشده باشد یا چیزی را از قلم انداخته باشید، متوجه آن خواهید شد.

برای محو کردن خطوط کناره‌ های سر در مرحله پایانی، به‌ جای تکنیک قیچی روی شانه، می‌توانید از تکنیک ماشین روی شانه هم استفاده کنید. در نظر داشته باشید که برای این کار باید یکی از شانه‌های بزرگ را روی ماشین اصلاح سوار کنید.

به‌ هنگام کوتاه‌کردن موها با موزر به یک بار کشیدن آن روی سر اکتفا نکنید. این کار را چند بار انجام دهید تا تمامی موهای یک قسمت بخصوص یکدست و کامل کوتاه شوند.

پیش از هر بار کشیدن ماشین، موهای قسمت مورد نظرتان را شانه کنید (بعد از آن شانه را از سر راه ماشین بردارید)؛

برخی از شماره‌ های بیشتر شانه ‌های موزر، موها را نهایتا تا ۳ سانتی ‌متر کوتاه می‌کنند و نه بیشتر. استفاده از این شانه ‌ها توصیه نمی‌شود. ماشین‌ های اصلاح با فشاری که ایجاد می‌کنند، موهای سر را به داخل می‌کشند و کوتاه می‌کنند. شانه‌ های با شماره ‌های بیشتر امکان ایجاد فشار مورد نظر را ندارند و بخش زیادی از موها کوتاه ‌نشده باقی می‌ماند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *